Duvar Süsleri Nasıl Seçilir, Nerede Kullanılır?

Duvar Süsleri Nasıl Seçilir, Nerede Kullanılır?

Evinizi göz kamaştıran bir estetikle taçlandırmak için duvar kağıtlarından sticker’lara, el yapımı sarkıtlardan zarif tablolara kadar onlarca farklı duvar dekorasyonu alternatifi sizi bekliyor. Şimdi gelin, tamamlayıcı bir dokunuş için ihtiyacınız olan duvar süsleri nasıl seçilir adım adım inceleyelim.

Duvar Süsleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soluk görünümlü boş duvarlara hayat vermenin yolu duvar süslerinden geçiyor, bunda herkes hemfikir. Öte yandan, yanlış bir dokunuşun tüm partiyi bozabileceğinin de farkında olmak gerekiyor. O halde, kollarınızı sıvamadan önce duvar süsü kullanmanın püf noktalarını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Duvar süsünü nereye yerleştireceğinize karar verin.

Duvarlarınıza sticker veya kendin yap süsleriyle renk katarken ilk olarak konumuna karar vermeniz gerekiyor. Estetik bir görünüm için pürüzsüz, kuru ve temiz bir zemin seçmenizde fayda var; çünkü özelikle duvar stickerlarının çevre hatları dokulu yüzeylere tam olarak oturmayabilir.

Antre ve Hol: Evinize gelen misafirleri etkileyici bir görünümle karşılamak istiyorsanız, antre duvarları mükemmel fırsatlar sunuyor. Eğer dar ve koridor tipi bir antreye sahipseniz büyük duvar süsleri yerine sticker tarzı yer kaplamayan seçenekleri tercih edebilirsiniz. Hol şeklindeki geniş antre dekorasyonu için kullanacağınız duvar süsleri ahşap ve metal materyallere sahip raflı seçeneklerden oluşabilir.

Mutfak ve Yemek Odası: Mutfaklar yeteri kadar detaya sahip olduğu için duvarlarınızı boğucu bir manzaraya dönüştürmek istemeyebilirsiniz. Bu nedenle duvar süsü olarak klasik ve sade bir sanat eseri en iyi seçim olabilir. Ayrıca mutfaklarda ahşap detaylar yoğunlukta olduğu için masif odundan yapılmış minimal parçalarla tamamlayıcı bir dokunuş yapmayı düşünebilirsiniz.

Yatak Odası: Yalnızca size ait en özel yaşam alanınız olan yatak odasında özgürce hareket edebileceğiniz bir çalışma alanı bulunuyor. Farklı renk ve tasarımlarla yaşam tarzınızı ve karakterinizi yansıtan kişiselleştirilmiş duvar süsleri kullanabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu için yatak başlığının üstü veya yatağın karşı duvarı en iyi yerler olarak biliniyor.

Oturma Odası: Günün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz oturma odasında davetkar ve aydınlık bir görünüm yakalamak için kullanabileceğiniz büyük duvarlar bulunuyor. Evinize klasik veya modern bir hava katmak için geniş seçenekler sunan oturma odasında duvar süslerini kanepe ve koltuk takımlarınızın üstüne yerleştirebilirsiniz.

Renk seçimlerinde belirli bir temayı takip edin.


Duvar süsleri için iyi veya kötü diye bir tanımlama yapmak mümkün değil; zira en güzel seçim için süslemeyi seçtiğiniz duvarla uyumlu bir eşleşme yapmanız yeterli. Ayrıca renk eşleştirmelerinde kendinize güveniyorsanız şanslısınız. Örneğin, beyaz renkli duvarlar hemen her renkle uyumlu bir görünüm sunarken; kırmızı, sarı ve maviden oluşan ana renklere sahip duvarlar yeşil, turuncu ve mor gibi ara renklerle uyum yakalıyor.

Evinizin renk temasına uygun seçimler yaparken sadece duvarlarınızı değil, aynı zamanda mobilya, kanepe, halı ve fayanslarınızın rengini de göz önünde bulundurmalısınız. Duvar süsleri dekorasyon seçeneklerini değerlendirirken ahenkli bir görünüm elde etmek için renklerini kontrastından da faydalanabilirsiniz.

Uygun boyutlarda duvar süslerini tercih edin.

Metrelerce genişliğe sahip bir duvara sahip olmak onu tamamen doldurmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Duvar süsleriyle sıkıcı bir atmosferi yok etmek isterken yanlışlıkla göz yoran ve kalabalık bir görünüme neden olabilirsiniz. Bu sebeple geniş duvarlarda birden fazla duvar süsü kullanmak yerine, uygun ölçekteki büyük seçenekleri tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde dikey alanlarda uzun ve ince duvar süsleri kullanmanız gerekiyor.

En Uyumlu Duvar Süsü Örnekleri Nelerdir?

Duvar süsleri el yapımı ürünlerden ahşap, PVC ve metal gibi farklı materyallere sahip seçeneklere kadar geniş bir koleksiyon sunuyor. Evinize uyum sağlayabilecek seçenekleri keşfetmek için aşağıdaki duvar süsü fikirlerinden ilham alabilirsiniz.


Duvar Süsleri Nasıl Seçilir, Nerede Kullanılır? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlerin de fikirlerinizi yorumlar kısmında görmek isteriz.

Erdoğan AVM | Evinize Değer Katacak Herşey Burada…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir